Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

Historie našeho Střediska - Vysoký Kámen Luby

V našem městě Luby, se skauting nachází již od roku 1968. Má tedy již za sebou plno zážitků a krásných vzpomínek. Tuto historii se vám teď pokusíme odtajnit, neboť věříme, že je na co vzpomínat.

Mezi první vedoucí patří Ladislav Novotný. Ten společně s dalšími členy zažívali první chvíle v krásném prostředí plném mladých a nadšených lidiček. Mezi začínající patří :

Miloslav Ruml - Rambo, Jaroslava Rumlová - Šikula, Renata Rumlová - Smíšek, Jaroslava Rumlová - Borůvka, Zbynšěk Rapprich - Veteš, Marek Todovič - Ťofík, Jiří Hornický - Čmuchal, Kateřina Doudová - Kiwi, Ivana Adamová - Bobek, Alena Kratinová - Klíště, Pavel Šindelář - Mýval, Jaromír Šindelář - Barybal, Miroslav Brtva - Agi, Josef Kohout - Knedlík, Jaroslav Kohút - Červenáček, Libor Fuchs - Fuchsík, Kristína Krsková, Julie Krsková, Rebeka Krsková, Radim Kindl - Zajíc, Vadim Kindl - Loudal, Jiří Šollar - Cvrček, Michal Philip - Kulda, Libor Oříško - Ořech.

Jako narozeninové datum jsme si vybrali 22. února, neboť to je celorepublikově uznávaný svátek, den skautek. Vznik junáckého oddílu v Lubech však má začátky o měsíc později, v měsíci Březen.  S výše popsanou partou jsme během let strávili báječné chvilky. Mezi nezapomenutelné chvilky patří i časy strávené v klubovně, která se nacházela naproti dnešnímu Euro Marketu, v budově u parku. Byly jsme rozděleni do 3 družin.

Rackové              Kondoři            Vlčata

Rambo, náš současný vedoucí, člen tehdejších Kondorů, z víše uvedených jmen, zůstal jako jediný věrný skautingu, neopustil nás, tak jak plno jiných. Ovšem převážná většina zůstala našimi přáteli, rádi vzpomínají na krásné chvilky strávené právě u nás. Skauting v Lubech takto sloužil až do roku 1970, kdy se objevila strašná doba, doba temna pro všechny junáky v naší jinak krásné republice. Doba komunistů, tehdejšího tvrdého režimu, který zakázal a zrušil veškerá skautská střediska. To znamená i Luby. Po hodně dlouhých 19 letech však Komunismus padl a tak se znovu objevili skautská střediska. To byl rok 1989. V tomto roce jsme opět zahájili naší činnost, tentokráte pod vedením pana faráře Miroslav Brtva - Agi. Ze začátku nebyl příliš velký zájem o naše takzvané služby, a tak se naše středisko rozrostlo o další město. Skalná. Toto město s námi prožívalo pěkné dny, plné her a soutěží. O trošinku později se k nám však hlásila i Plesná. A právě zde jsme začali novou etapu našeho junáckého života. Agi, který měl na starosti Skalnou, začal zacvičovat do vůdcovských dovedností svého budoucího následovníka, - Ramba. Ten během všelijakých odborných zkoušek udělal například 3 orlí pera, začal studovat lesní školu a mnoho mnoho dalších odborných dovedností.

Mezi nezapomenutelné zážitky, které se zde musí objevit tehdejší party nadšenců, patří i již legendární tábor, který se uskutečnil v Liboci. Zde se prožili ty nejkrásnější chvilky, dny tu byly naplněny opravdovým přátelstvím. Plno her, pěkné počasí, zábava od rána do večera. Společně se střediskem Luby se toho tábora zůčastnili i skauti z Chebu.

Název Vysoký Kámen vymyslel Rambo